US

Why Japanese eel can cost over $90

People in Japan have eaten eel for thousands of years. When it's prepared in the kabayaki style it can cost over $90. Despite the price of eel, demand remains high.
Why Japanese eel can cost over $90
News

Why wasabi is so expensive

Wasabi is so expensive that what you're used to is probably just a mixture of horseradish, coloring, and sweetener, with only 1-5% of the real thing.
Why wasabi is so expensive
News

Why avocados are so expensive

Avocado has become one of the world's trendiest foods, but they require an extraordinary amount of costly resources and labor in order to grow.
Why avocados are so expensive