All the major executive and board moves in ASX companies last week

William West / Getty Images

Via Blenheim Partners executive search, here are the major personnel moves in C-suites and on boards last week.

  • ASX Ltd: Ramy Aziz has announced that he will retire as Chief Financial Officer in September 2018. Robert Priestley has resigned as Non-Executive Director, effective 19 June 2018.
  • Ausdrill Ltd: Mark Norwell has been appointed as the company‚Äôs new Managing Director and Chief Executive Officer, effective 17 September 2018. Outgoing Managing Director and Chief Executive Officer, Ron Sayers, will formally retire from the Company on 3 July 2018. Current Chief Financial Officer, Theresa Milkota, will act as interim Chief Executive Officer.
  • Australia and New Zealand Banking Group Ltd: Adrian Went has been appointed Group Treasurer.
  • Baby Bunting Group Ltd: Stephen Roche has resigned as a Non-Executive Director, effective 24 June 2018.
  • Beadell Resources Ltd: Aoife McGrath will join Beadell Resources as Head of Exploration and Geology.
  • Blackham Resources Ltd: Tony James has been appointed Non-Executive Director.
  • BlueScope Steel Ltd: Mark Hutchinson has been appointed Non-Executive Director effective 1 October 2018, Ken Dean and Daniel Grollo will retire from the Board at the 2018 Annual General Meeting.
  • Boral Ltd: Brian Clark will retire as Chairman effective 30 June 2018, Kathryn Fagg has been appointed Chair effective 1 July 2018.
  • BrainChip Holdings Ltd: Julie Stein has been appointed Lead Independent Director.
  • Commonwealth Bank of Australia Ltd: Nigel Williams has been appointed Chief Risk Officer effective 5 November 2018, David Cohen has been appointed Deputy Chief Executive Officer effective 5 November 2018, Pascal Boillat has been appointed Group Executive Enterprise Services and Chief Information Officer effective 1 October 2018, Sian Lewis has been appointed Group Executive Human Resources effective 1 August 2018, Andrew Hinchliff has been appointed Group Executive Institutional Banking and Markets effective 1 August 2018, and Angus Sullivan has been appointed Group Executive Retail Banking Services effective 1 July 2018.
  • Energy Resources of Australia Ltd: Sinead Kaufman has resigned as Non-Executive Director effective 19 June 2018, Kevin McLeish has been appointed Non-Executive Director effective 19 June 2018.
  • Fletcher Building Ltd: Bruce Hassall has been appointed Chairman effective 1 September 2018 succeeding Sir Ralph Norris, Barbara Chapman, Robert McDonald, Douglas McKay and Cathy Quinn have been appointed Non-Executive Directors effective 1 September 2018, Alan Jackson and Cecilia Tarrant will retire from the Board as Non-Executive Directors. Dean Fradgley has been appointed Chief Executive Australia, Bruce McEwen has been appointed Chief Executive Distribution New Zealand, Ian Jones has been appointed Chief Executive Concrete Division, and Hamish Mcbeath has been appointed Chief Executive Steel Division, all appointments are effective 1 July 2018.
  • Horizon Oil Ltd: Brett Emmett has resigned as Chief Executive Officer effective 30 June, Alan Fernie has resigned as General Manager Exploration and Development effective 30 June, Michael Sheridan has been appointed Chief Executive Officer effective 1 July 2018, and Richard Beament has been appointed Chief Financial Officer, Andrew McArdle has been appointed Chief Operating Officer effective 1 July 2018.
  • Hotel Property Investments Ltd: Donald Smith has been appointed Chief Executive Officer and Managing Director effective 1 October 2018 replacing David Charles.
  • Mesoblast Ltd: Joseph Swedish has been appointed Non-Executive Director, effective 19 June 2018.
  • NZME Ltd: Sussan Turner has been appointed Non-Executive Director, effective 16 July 2018.
  • Pacific Current Group Ltd: Paul Greenwood has been appointed as Chief Executive Officer, effective 1 July 2018.
  • Panoramic Resources Ltd: Rebecca Hayward has been appointed Non-Executive Director, effective 21 June 2018.
  • Reckon Ltd: Ian Ferrier will retire as Chairman effective 1 July 2018, Clive Rabie has been appointed Managing Director effective 1 July 2018, Sam Allert has been appointed Chief Executive Officer elect and Executive Director effective 1 July 2018.
  • Redflow Ltd: Trudy Walsh has been appointed Chief Financial Officer effective late September, Andrew Kempster has resigned as Sales Director.
  • Silver Chef Ltd: Graeme Fallet has been appointed as Chief Financial Officer, effective 20 June 2018.

NOW WATCH: Money & Markets videos

Want to read a more in-depth view on the trends influencing Australian business and the global economy? BI / Research is designed to help executives and industry leaders understand the major challenges and opportunities for industry, technology, strategy and the economy in the future. Sign up for free at research.businessinsider.com.au.